Beyaz Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri
09 Temmuz 2024

Beyaz Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Lahana Dolması

Beyaz lahana, herkes tarafından çok sevilen ve çeşitli yemeklerde, özellikle çorbalarda sıklıkla kullanılan bir sebzedir. Oldukça faydalıdır ve besleyici özelliklere sahiptir. Beyaz lahana dolması ise çok sevilen bir lahana yemeğidir ve birçok şekilde yapılabilir. Etli, kıymalı, bulgur ve pirinçli, zeytinyağlı gibi çeşitleri mevcuttur. Ancak, hemen hemen hepsinin tarifi aynıdır. Aynı şekilde yapılır fakat içerisine eklenen malzeme değişebilir; et yerine kıyma ya da bulgur ve pirinç konur. Diğer malzemeler genellikle aynıdır. Bu makalede, zeytinyağlı beyaz lahana dolması tarifi vereceğiz; ancak isteğe göre içerisine kıyma veya et eklenebilir.

Beyaz Lahana Dolması İçin Gerekli Malzemeler

  • Bir adet orta boy beyaz lahana
  • İki su bardağı pirinç
  • İki su bardağı bulgur
  • Bir su bardağı zeytinyağı
  • İki adet kuru soğan
  • İki yemek kaşığı dolusu salça
  • Pul biber
  • Nane
  • Maydanoz
  • Tuz

Beyaz Lahana Dolması Nasıl Yapılır?

Lahana dolması yapımına başlamadan önce, güzel bir lahana seçilmelidir. Lahana alınırken dıştan iç tarafa doğru bastırılmalı ve yumuşak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yumuşak olan lahana, damarsız olur ve dolmanın yapımı daha kolay ve daha lezzetli olur. Lahanayı aldıktan sonra, tepe kısmından bıçak yardımıyla yaprakları tek tek ayrılır ve yaprakların parçalanmamasına dikkat edilerek lahanalar yıkanır.

Yıkanan lahanalar derin bir tencereye alınır ve üzerine kaynar su ilave edilip ocağa konulur. Lahanalar, yumuşama kıvamına gelene kadar yaklaşık beş-on dakika kadar kaynatılır. Kolay şekil alacak hale geldiğinde işlem tamamdır. Lahanalar pişince, kevgir yardımıyla bir süzgece alınır ve biraz soğuması beklenir. Soğuyunca, damarlı kısımlar alınır ve ne şekilde doldurulacaksa ona uygun bir şekilde kesilir. Hazır olan lahanalar bir kenara alınır ve iç harcın hazırlığına başlanır.

İç harç için, öncelikle iki adet kuru soğan soyulur, yıkanır ve küp şeklinde doğranır. Doğranan soğanlar tencereye alınır ve yarım su bardağı zeytinyağı ilave edilip iyice kavrulur. Soğanlar kavrulunca, bir yemek kaşığı dolusu salça eklenir ve o da iyice kavrulur. Bu sırada, iki su bardağı bulgur ve iki su bardağı pirinç yıkanıp tencereye ilave edilir.

Bu sırada pul biber, nane ve tuz eklenir. Maydanoz yıkanıp ince doğrandıktan sonra eklenir. Bu şekilde harç, beş dakika kadar kavrulunca, önceden kaynatılmış olan su harca ilave edilir. Suyun miktarı, iç harçla aynı seviyeye gelene kadar ayarlanmalıdır. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir ve suyunu çekince altı kapatılır. Biraz soğuması beklenir ki dolma yapım esnasında eliniz yanmasın.

Soğuyunca, dolmalar isteğe göre şekillendirilir. Kimileri yaprak sarması gibi ince ince sarar, kimisi bohça gibi katlar, kimisi de muska şeklinde sarar. Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Tüm lahanalar doldurulduktan sonra tencereye dizilir ve ayrı bir kaseye yarım su bardağı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı dolusu salça eklenerek karıştırılır. İyice karışması için biraz da su eklenir. İçerisine tuz atılmış olsa da damak zevkinize göre dışına da biraz ekleyebilirsiniz.

Bu salça ve zeytinyağı karışımını tencereye boşaltıp, üzerini geçecek kadar kaynar su ilave edin. Ocağın en küçük bölümünde, en kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Ne kadar yavaş pişerse o kadar lezzetli olacaktır. Suyunu çekene kadar pişirin ve arada kontrol etmeyi unutmayın. Piştikten sonra iki saat kadar dinlendirip, afiyetle yiyiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fulya

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Lahana dolmasını eşim çok seviyor. Yemeğe beyaz lahana dolması yapmak istiyorum. Beyaz lahana dolması için hazırlayacağım içi önce kavurmam gerekir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fulya Hanım,

Beyaz lahana dolması için hazırlayacağınız içi önceden kavurmanıza gerek yok. Ancak, bazı tariflerde iç malzemesini biraz kavurmak lezzeti arttırabilir. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Önceden kavurmadığınız iç harçları da gayet lezzetli olur. ޞimdiden afiyet olsun!

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Admin

Fulya Hanım, beyaz lahana dolması için hazırlayacağınız içi önceden kavurmak, dolmanın lezzetini artırabilir. Kavrulmuş iç, dolmanın daha aromalı ve lezzetli olmasını sağlar. Ancak, kavurmadan da dolma yapabilirsiniz; bu tamamen sizin damak zevkinize bağlı. ޞimdiden afiyet olsun!

3. Cevap
cevap

Sümeyye Akay

Fulya hanım beyaz lahana dolması damakta ayrı bir lezzet uyandırmaktadır. Ben evde bu dolmayı hazırlarken önce içi kavuruyorum. Böylelikle iç kavrulunca lahana dolmasını fazla pişirmeye gerek kalmıyor. Daha önce kavurmadan yapınca lahana dolmasını pişirirken dağılmalar oluyordu. Bu nedenle on dakika falan kavurursanız yemeğiniz hem erken pişer hem de yıkılmaz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni